Büyük VeriLiderler

Yatırımcılar inandıkları bir takıma yatırım yapar 

0

Girişimcilik dünyasında doğru ekibin de oldukça önemli olduğunu ekleyen Insider Kurucu Ortağı Muharrem Derinkök, “Yatırımcılar da aslında bir ürün veya hizmetten ziyade, inandıkları bir takıma yatırım yapar. Insider olarak önceliğimiz, güçlü ekip ruhunu bir arada tutacak bir kültür yaratmak oldu.” diyor.

Insider Kurucu Ortağı Muharrem Derinkök, Malatya Fen Lisesi’nden mezun olduktan sonra eğitimine Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde devam etti. Son sınıfa geldiğinde ise Boğaziçi Teknokent’te iki ayrı start-up bünyesinde çalışmaya başladı. Mezun olduktan sonra daha önce de staj yaptığı telekom sektöründe çalışmaya başlayan Derinkök, merak ettiği kurumsal dünyaya giriş yaptı. “O dönemde büyük veri gibi zamanın trendleri üzerine çalışmalar yapıyorduk. Bu konu üzerine bir süre Turkcell’de çalıştıktan sonra kariyerime girişimci olarak devam etmem gerektiğine karar verdim.” diyen Muharrem Derinkök, bu adımı atarken iki önemli motivasyonu olduğunu söylüyor: Dünyada sorunlara çözüm oluşturan yeniliklerin bir parçası olma isteği ve kişisel gelişim. Derinkök, “Her gün ilk defa karşılaştığın bir problemle uğraşmak zorunda olmak, bambaşka bir gelişim sağlıyor.” diyerek bu motivasyonlarını tanımlıyor. 

“COVID-19 döneminde 32 milyon dolar yatırım aldık” 

Insider’ın global bir organizasyon olmasını mümkün kılan etkenlerin neler olduğunu sorduğumuz Derinkök sorumuzu şöyle yanıtlıyor:

“Insider olarak ilk günden beri global teknoloji girişimlerinin Silikon Vadisi dışında da kurulabileceğini gösterme vizyonuyla çalışıyoruz. Kültürümüzden işe alım süreçlerimize, karar alma yöntemlerimize kadar her şey bu vizyonla oluştu. Şu anda Brezilya’dan Japonya’ya 27 ülkede 800’den fazla markayla çalışan bir girişim olarak, yakın zamanda ABD pazarına da açılmış bulunuyoruz. Ayrıca bugüne kadar almış olduğumuz 3 yatırımın, özellikle Sequioa Capital gibi adını bildiğimiz neredeyse bütün teknolojı şirketlerinin de yatırımcısı olan bir yapıdan aldığımız desteğin de büyüme yolunda oldukça kritik olduğunu söyleyebilirim. Seri C yatırımıyla da COVID-19 döneminde 32 milyon dolar yatırım almayı başararak ülkemizdeki girişimcilik ekosistemine bu risk ortamında bile yatırım yapıldığını göstermiş olduk. 

Son olarak vizyon ve finansal kaynakların yanı sıra, sizi bu hedefinize ulaştıracak doğru ekibin de oldukça önemli olduğunu eklemek istiyorum. Zaten yatırımcılar da aslında bir ürün veya hizmetten ziyade, inandıkları bir takıma yatırım yapar. Bizim de Insider olarak önceliğimiz bu güçlü ekip ruhunu bir arada tutacak bir kültür yaratmak oldu.”

Platformda ağırlıklı olarak yapay zeka teknolojileri, dolayısıyla da veri ile alakalı durumlar fazlasıyla kullanılıyor. Bu noktada dijital varlıklarınızı sürdürmek için neler yapıyorsunuz?

Faaliyet gösterdiğimiz dijital pazarlama alanı, hemen her şeyin gerçek zamanlı gerçekleştiği ve kullanıcı deneyimini bu gerçeğe adapte etmeyen firmaların çokça fırsat kaçırdığı bir alan. Bu yüzden, uygulamalarımızın hem mümkün olan en yüksek performansla hem de mümkün oldukça kesinti vb. sıkıntılar yaşanmadan sürekli olarak çalışması gerekiyor. Bu amaçla state-of-the-art olarak adlandırılan, var olan en güncel teknolojiyi kullanarak kendi altyapımızı sürekli geliştiriyoruz. Hem bunu sağlamak için hem de yazılım ekibimizin iş ihtiyaçlarına odaklanabilmesi için bulut bilişimin bütün imkanlarını seferber ediyoruz.

Girişim dünyasında yeni nesil teknolojilerin kullanımının geldiği noktayı nasıl değerlendirirsiniz?

Dünya genelinde bir otomasyon ve low-code/no-code rüzgarının estiğini görüyoruz. Artık insanlar ve firmalar, kendi ihtiyaçlarına en uygun yazılımları hazır olarak satın almak veya çok fazla iş gücüne ihtiyaç duymadan geliştirebilmek istiyorlar. Bu anlamda biz de ürünlerimizin farklı kullanıcı ihtiyaçlarına evrilebilecek şekilde esnek olmasına gayret gösteriyoruz. Bununla birlikte, özellikle geleneksel sektörlerde, eski teknolojilerini dönüştürmekte zorlanan firmaların start-up’lar tarafından kökten değiştirilmesi tehlikesi, bu firmaları da yeni teknolojiler sağlayan start-up’lar ile iş birliği yapmaya itiyor.

Türkiye’den dünyaya yazılım/teknoloji ihraç eden Insider ve benzeri Türk girişimlerin ekosisteme ve ülkeye katkısı oldukça değerli. Türkiye’deki girişimcilik ekosistemi sizce hangi aşamada? Yeni başlayanlar için önerileriniz neler olur?

Dünya’da oldukça önemli Türk girişimler var ve bu sayının yakın zamanda hızla artacağını düşünüyorum. Bu ülkeden çıkmış ve global bir başarı hikayesi yazan, bir değer yaratan şirketler gerçekten çok kıymetli. Bizler de bu yönde hedeflerimize ulaştıktan sonra kendi içimizden yeni scale-up’lar çıkarmayı hedefliyoruz. Yapay zeka, makine öğrenimi ve tahminleme teknolojisindeki deneyimlerimizi yeni alanlara aktarmak istiyoruz. Ekosistemdeki bilginin paylaştıkça çoğaldığına inanıyoruz.

Yeni başlayanlara tavsiye olarak da dünyada başarılı olmak adına en başından global bir vizyona sahip olmanın ve çok çalışmanın kritik olduğunu söyleyebilirim. Bizler başarılı olmak zorundayız çünkü başka seçeneğimiz yok. Daima gelişmek ve fırsatları iyi değerlendirip Türkiye’ye olan ilgiyi artırmamız lazım.

Pandemi ile dijital dönüşüm, Türkiye’ye beklenenden daha çabuk geldi. Online satış kanalları daha da hareketlendi. Bu hareketlilik ve dönüşüm, Insider’ın odağında neleri değiştirdi? Ajandanızda orta ve uzun vadede hangi başlıklar yer alıyor?

Insıder ürününün kullanıcıları dijital pazarlama alanında faaliyet gösterdikleri için pandemiden çoğu sektöre kıyasla olumlu etkilendiğimizi söyleyebilirim. Hizmet verdiğimiz havayolları ve turizm acenteleri gibi sektörler ise neredeyse durma noktasına geldi. Perakendede tüketiciler daha fazla online alışveriş yapma eğiliminde olduğundan pandemi dönemi bizim için oldukça yoğun geçti. Aynı zamanda hacmimizi de artırdığımız bir dönem oldu. Olumsuz etkilenen sektörlerde ise kullanıcı deneyimine yatırım yapmak için güzel bir fırsat oluştu ve bu müşterilerimizin çoğu, uzun zamandır fırsat ve zaman bulamadıkları yatırımlarını gerçekleştirdiler.

Orta vadede, Uzak Doğu ve Avrupa pazarlarındaki başarımızı Kuzey ve Güney Amerika’da tekrarlamak istiyoruz. Bununla birlikte, Insider ürünlerini, bütün dünyada dijital pazarlamanın olmazsa olmazı olarak görülen, sevilen ve tavsiye edilen bir marka haline getirmek, var olduğumuz pazarlarda konumumuzu güçlendirmek istiyoruz.

Comments

Yorum yapma kapatılmıştır